Dnia 14 maja 2009r. o godz. 900 w C.K. „Karolinka” odbył się IV Przedszkolny Festiwal Ekologiczny. Uczestnikami Festiwalu były dzieci z radzionkowskich, tarnogórskich i bytomskich przedszkoli. Na scenie , w kolejności występów, zobaczyliśmy: dzieci z Ochronki Bł. Edmunda Bojanowskiego z Radzionkowa przygotowane przez s. Stefanię i s. Boguchwałę, starszaków z Przedszkola nr 2 z Radzionkowa w układzie tanecznym „Z pieskiem spacer, z pieskiem zabawa, to mój przyjaciel- wielka sprawa” przygotowane przez Celinę Kozioł ,„Skrzaty” z Przedszkola nr 51 w Bytomiu z widowiskiem muzycznym „Szukam przyjaciela” przygotowane przez Zofię Hryszkiewicz i Marię Sarna,„Żabki” z Przedszkola nr 17 „Bajkowe Wzgórze” z Tarnowskich Gór w przedstawieniu „Co skrzaty widziały” przygotowane przez Hannę Musioł i Barbarę Solik,„Biedronki” z Przedszkola nr 4 „Bajka” w Radzionkowie w montażu słowno-muzycznym „Różne pieski są na świecie” przygotowane przez Anetę Miś,„Żabki” i „Biedronki” z Przedszkola nr 3 w Radzionkowie w przedstawieniu „Pies naszym przyjacielem jest” przygotowane przez Anielę Olszewską i Beatę Janta oraz „Pięciolatki Boba Budowniczego” z Przedszkola nr 3 z Piekar Śląskich w pantomimie „Leśna przygoda psa” przygotowane przez Joannę Przybylak. Dzieci zaprezentowały się nie tylko na scenie, ale także w konkursie na pracę plastyczną.

Tegorocznego spotkanie przedszkolaków odbywał się pod hasłem „Mój przyjaciel pies” i jednym z jego celów było wypromowanie pożądanych zachowań właścicieli psów. Wszyscy mali artyści otrzymali książeczkę Marii Bączkowicz „Kłopoty Burka z podwórka” ilustrowaną przez Iwonę Cichy a wydaną specjalnie na tą okazję przez Stowarzyszenie „Zielona Ziemia”.

Organizatorzy nagrodzili też wszystkich uczestników upominkami oraz przygotowali dla nich słodki poczęstunek. Były też dodatkowe atrakcje. Wystąpiła grupa młodzieżowa Pawła Klicy Teatr WPL w przedstawieniu „Kłopoty Burka z podwórka” a maskotką festiwalu był Vick, pies znanego hodowcy psów rasy husky oraz reprezentanta Polski w zawodach psich zaprzęgów.

Dla uczestników wyraźnie szczęśliwa okazała się cyfra 3. W kategorii najlepszy występ sceniczny wygrało Przedszkole nr 3 z Piekar Śląskich a w kategorii najlepsza praca plastyczna wygrało Przedszkole nr 3 z Radzionkowa. Zwycięska praca została wykonana pod kierunkiem Agnieszki Mościńskiej, Katarzyny Góra i Barbary Greupner.

Nagrodzone przedstawienie zostanie zaprezentowane uczestnikom konferencji ekologicznej, która odbędzie się w CK Karolinka w Radzionkowie 4 czerwca br. Główną nagrodę festiwalu już po raz czwarty ufundowali państwo Cholewa z Radzionkowa i jest to tradycyjnie drzewo, do posadzenia w przedszkolnym ogródku. Festiwal prowadziła Ewelina Taul a pozostałmi sponsorami są: UM Radzionków, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Muzeum Chleba, Restauracja „Figaro”,firma „TanQuid Polska” z Radzionkowa oraz firma Bioerg S.A. z Dabrowy Górniczej. Organizatorzy składają wszystkim sponsorom bardzo serdeczne podziękowania.

Teresa Brys-Szczygieł


Laureaci IV Przedszkolnego Festiwalu Ekologicznego - Przedszkole nr 3 w Piekarach Śląskich