Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

Akademia Edukacji Ekologicznej wznawia swoje spotkania 21 lutego. Zapraszamy na wernisaż wystawy porcelany śląskiej ze zbiorów Ireny i Romana Gatysów. Ich kolekcja liczy sobie ponad 2,5 tysięcy eksponatów.

Od 17 lat gromadzą cacka produkowane kiedyś w Tułowicach, Bogucicach, Rudzie Śląskiej, Jaworzynie Śląskiej, Strzegomiu, Parowej, Wałbrzychu, Starym Zdroju. Złoty okres świetności tych fabryk przypadał na wiek XIX i lata 30 ubiegłego stulecia. Najstarsze eksponaty mają więc już 170 lat. Oczywiście nie wszystkie zmieszczą się w Galerii Mozaika przy C.K. Karolinka, ale i tak mamy nadzieję, że będzie to wydarzenie. Niewiele jest zbiorów równych urodą tych, będących w posiadaniu państwa Gatysów ,a i żeby je zobaczyć musielibyśmy pewnie pojechać aż do USA i Kanady. Porcelana śląska była hitem eksportowym do tego kraju a złota passa śląskiej produkcji została przerwana wielkim kryzysem lat 30 ubiegłego wieku. Uczestnicy spotkania będą mogli wysłuchać wykładu Ireny Gatys na temat „Porcelana śląska – rozważania na temat jakości życia”. Uspokajającą moc herbaty z pięknej filiżanki będziemy mogli wypróbować jeszcze tego samego wieczora, bo pan Leszek Machoń i Restauracja Figaro przygotowała z okazji wernisażu specjalny wieczór Herbaty Świata. Będzie też można zakupić rarytas dla koneserów - najnowszą monografię poświeconą fabryce porcelany w Żarach, wydaną staraniem "Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówki" z Nakła Śląskiego.
Produkcja podziwianych talerzyków, filiżanek, bibelotów to z ekologicznego punktu widzenia również obciążenie dla środowiska. Ale nie zamierzamy bynajmniej odebrać państwu przyjemności płynących z obcowania z pięknymi wytworami dzieł rąk ludzkich a jedynie skłonić przy tej okazji do refleksji na tematy ogólniejsze – nieprostych relacji między człowiekiem a środowiskiem. Komisarzem wystawy jest stale współpracujący ze stowarzyszeniem "Zielona Ziemia" Tomasz Kipka. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie. Dla nauczycieli przygotowaliśmy zaświadczenia uczestnictwa w wykładzie.

Teresa Bryś-Szczygieł