Program konferencji kierujemy do wszystkich chętnych , a w szczególności do zorganizowanych grup młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie zjawiska różnorodności biologicznej dla funkcjonowania naszej planety i życia człowieka, wzrost świadomości w zakresie zagrożeń prowadzących do zmniejszania liczby gatunków, popularyzacji sposobów ochrony bioróżnorodności w naszym regionie oraz budzenie ciekawości i wrażliwości na przyrodę.
Konferencja odbywa się we współpracy z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach pod patronatem WFOŚiGW w Katowicach, Burmistrza Miasta Radzionków, Prezydenta Miasta Bytom i Piekary Śląskie oraz Starosty Tarnogórskiego. Składa się z części wykładowej dla wszystkich uczestników, warsztatów, w których udział każdy wybiera według swoich zainteresowań oraz targów edukacji i przedsiębiorczości.
Dla uczestników przygotowaliśmy znakomity film pt. KRÓLESTWO, w reżyserii Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, oraz stoiska interaktywne, na których będzie można dokonać samodzielnych obserwacji. W części wykładowej usłyszymy dr Jerzego Paruzla - dyrektora Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska oraz dr Ryszarda Kulika z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Warsztaty poprowadzą -ze Stowarzyszenia Zielona Ziemia: dr Marcin Howaniec (I kto tu mieszka ?) Piotr Tobor (Warsztat budowy domków dla ptaków), z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska: Arkadiusz Stępień (Przyroda podziemi tarnogórsko-bytomskich), Agata Kloczkowska (Drugie życie drzewa).
Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody zagrożonych wymarciem jest 42% gatunków płazów, 26% ssaków i 13% ptaków z całego królestwa przyrody. Wśród tych, które możemy wkrótce zetrzeć z tego świata, są między innymi delfin rzeczny, niedźwiedź polarny, tygrys sumatrzański, wal biskajski, dziesiątkowany polowaniami lew. Giną również, wydawałoby się dobrze nam znane, żyjące kiedyś po sąsiedzku ważki, trzmiele, pszczoły, żaby, jeże, jaszczurki, sowy. Ilość ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb na Ziemi zmniejszyła się średnio o połowę w ciągu niewiele ponad 40 lat, czyli od czasu kiedy zaczęto prowadzić bardziej systematyczne obserwacje. Nikt nie ma wątpliwości, że jest to efekt działalności człowieka, który degraduje i eksploatuje środowisko na skalę dotąd niespotykaną w historii cywilizacji. Trzeba więc popularyzować wiedzę o tych niszczących procesach i im przeciwdziałać. Szczególnie ważne są działania skierowane do młodego pokolenia. Rozumienia przyrody i chęci dbania o nią warto uczyć już najmłodsze dzieci po to, aby jako dorośli nie byli obojętni na wszelkie przejawy bezmyślnego i niepotrzebnego okaleczania natury. Impulsem do kontynuowania tematu wymierających gatunków i ubożenia bioróżnorodności, która była również tematem ubiegłorocznej konferencji, było uświadomienie sobie faktu, że trudno odczuć stratę czegoś czego się nie zna. Dlatego nasze majowe spotkanie w dużej mierze ma służyć poznaniu magii świata przyrody wokół nas, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków zagrożonych, które (oby tak się nie stało) mogą na zawsze zniknąć z naszego otoczenia.
Konferencja jest bezpłatna. Warunkiem udziału jest przesłanie do 25 maja br wypełnionego formularza zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kontakt dla osób indywidualnych: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 693995820.
Do pobrania: