Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

Moje Czyste Miasto 2009/2010

Program „Moje Czyste Miasto”  jest przedsięwzięciem edukacyjnym, skierowanym do śląskich placówek wszystkich typów. Jego celem jest kształtowanie świadomości i proekologicznych postaw uczniów, ich rodzin i nauczycieli poprzez praktyczne działania.

Wyniki IV edycji Programu Moje Czyste Miasto

Czas trwania: styczeń - maj 2010

Ilość placówek - 51 (Bytom, Radzionków, Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Brynek, Nakło Śląskie, Piekary Śląskie, Katowice )

W tych placówkach organizacją zbiórki i edukacją ekologiczną prowadzoną w ramach programu zajmowało się 69 nauczycieli- koordynatorów

Kapituła honorowa

Piotr Koj        -Prezydent Miasta Bytom

Józef Korpak - Starosta Tarnogórski

Gabriel Tobor –Burmistrz Miasta Radzionków

Teresa Bryś-Szczygieł – Prezes Stowarzyszenia „Zielona Ziemia”

Wolontariusze

Maria Bączkowicz, Dorota Ucieszyńska, Cezary Olchawa, Ewa Kwiatkowska, Daniel Kamiński.

Ogółem zebrano:

Makulatury 19 518,7 kg ( od początku trwania Programu - 126 747,5kg )

Butelek PET 880,4kg ( od początku trwania Programu - 15 922,2kg )

Baterii 1 348,3 kg ( od początku trwania Programu- 4 092,0 kg)

Elektroodpady *: 7740,0kg( od 2009 r. - 16 630,0 kg )

* zebrane podczas Rodzinnych Ekoporządków w Radzionkowie

Rekordy IV edycji Programu „Moje Czyste Miasto

5 235 kg makulatury  zebrała Szkoła Podstawowa nr 45 w Bytomiu   

345 kg butelek PET  zebrało Przedszkole Miejskie nr 29 w Bytomiu   

194,3 kg baterii zebrał Zespół Szkół Chem. Med. I Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach  

LIDERZY SEGREGACJI ROKU 2009/2010

Bytom:

Przedszkole Miejskie 51, koordynatorzy Zofia Hryszkiewicz ,  Szkoła Podstawowa nr 54, koordynator Sylwia Pietryga; Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 8, koordynator Grażyna Marcinkowska.

Powiat Tarnogórski:

Przedszkole nr 3 z Radzionkowa , koordynatorzy Beata Janta i Karina Szołtysik; Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerklańcu, koordynator Joanna Skolik Dąbrowska; Zespół Szkół Chem.-Medycznych .i Ogólnokształcących, koordynatorzy: Daniel Kamiński, Anna Kucharczyk, Katarzyna Wojtal, Dorota Kędra, Monika Franusik.

Nagrody za osiągnięcia w zakresie edukacji ekologicznej
 w ramach Programu Moje Czyste Miasto:


Senatora RP Andrzeja Misiołka  - za  zaangażowanie w edukację ekologiczną otrzymała Maria Bączkowicz

Rektora GWSH w Katowicach  prof. nadzw. dr hab. Krzysztofa Szaflarskiego   dla najlepszego nauczyciela z placówki ponadgimnazjalnej – otrzymał Daniel Kamiński

Prezesa Stowarzyszenia „Zielona Ziemia” –dla najlepszego wolontariusza  IV edycji Programu otrzymała Dorota Ucieszyńska

27 maja br. podczas spotkania Akademii Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie dokonano podsumowania drugiego etapu tegorocznej edycji Programu Moje Czyste Miasto. W tym etapie zebrano ponad 12,5 Mg makulatury, ponad 700 kg butelek PET i 848,4 kg baterii. Łącznie w zakończonej edycji zebrano 19,5 Mg makulatury,880 kg butelek PET i 1348,3 kg baterii.


LIDERAMI WIOSNY IV edycji Programu Moje Czyste Miasto zostali:


BYTOM

  • Miejskie Przedszkole  nr 29 w  Bytomiu, koordynator: mgr Beata Halupczok
  • Szkoła Podstawowa nr 54 w Bytomiu, koordynator: mgr Sylwia Pietryga
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 8 Specjalna, koordynator: mgr Grażyna Marcinkowska

POWIAT TARNOGÓRSKI

  • Przedszkole  nr 3 w Radzionkowie, koordynatorki: mgr Beata Janta, Karina Szołtysik
  • Szkole Podstawowej nr 4 w Radzionkowie, koordynatorki: Maria Błędowska, Anna Golus
  • Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, koordynatorzy: mgr Anna Kucharczyk, mgr Daniel Kamiński, mgr Monika Franusik, mgr Katarzyna Wojtal.


Serdecznie gratulujemy laureatom

Teresa Bryś-Szczygieł
Prezes Stowarzyszenia "Zielona Ziemia"

Uwaga koordynatorzy Programu "Moje Czyste Miasto"! Zwroty pieniężne za odebrane surowce (makulaturę i butelki PET) zostaną wypłacone przedstawicielom placówek oświatowych na spotkaniu Akademii Edukacji Ekologicznej, które odbędzie się 27 maja br, o godz. 18.00 w Radzionkowie. Wypłaty naliczane będą na podstawie protokołów przekazania odpadów. W przypadku nie odebrania pieniędzy na Akademii odbiór będzie możliwy w kasie PUK przy ul. Kokotek 33 w Rudzie Śląskiej.
W imieniu operatora (Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. z Rudy Śląskiej) odbierającego surowce butelki PET oraz makulaturę w ramach Programu "Moje Czyste Miasto" informuję, iż zaplanowaliśmy odbiór surowców wg. poniższego harmonogramu:

- w dniach od 04.05 do 06.05.2010 r - placówki mieszczące się w mieście Radzionkowie
- w dniach od 07.05, 10.05, 11.05.2010 r. - placówki mieszczące się w powiecie tarnogórskim
- w dniach od 12.05 do 14.05 oraz od 17.05. do 19.05.2010r - placówki mieszczące się Bytomiu.


W Bytomiu ze względu na duża ilość placówek do obsługi harmonogram będzie dodatkowo uszczegółowiony o podział na regiony/dzielnice. Szczegóły w tym zakresie będą przekazane do końca tygodnia. Proszę o systematyczne zgłoszenia odbiorów z uwzględnieniem powyższego harmonogramu. Prosimy również nie czekać ze zgłoszeniem do ostatniego dnia zbiórki. Zgłoszenia można przesyłać droga mailową : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie/sms 0 600 082 698, 032 248 10 81 wew. 258. Przy odbiorze należy przekazywać "Protokół przekazania odpadów" - pomoże nam to w dokładnym rozliczeniu placówek i późniejszym wypłaceniu zwrotów pieniężnych za odebrany surowiec (100,00zł /za tonę - makulatury, 250,00zł /za tonę- butelek PET).
Z góry dziękujemy za wyrozumiałość.

Robert Krejpcio
W związku okresem żałoby po z tragedii pod Smoleńskiem, przedłużamy okres odbioru makulatury, butelek PET i baterii dla placówek uczestniczących w Programie Moje Czyste Miasto o tydzień. Odbiory będą realizowane do 20 maja br. Podobnie jak to było dotychczas, bardzo proszę o nadsyłanie informacji o zebranych odpadach i przygotowaniu pisemnej informacji w dwóch egzemplarzach (jeden dla placówki, drugi dla firmy odbierającej odpady).W pierwszej kolejności proponuje zebrać makulaturę i butelki PET. Odbioru dokona tak jak poprzednio firma PUK z Rudy Śląskiej. Baterie zbierze Stowarzyszenie "Zielona Ziemia" w ostatnim tygodniu funkcjonowania zbiórki. W związku z tym ulega również przesunięciu data spotkania Akademii Edukacji Ekologicznej. Spotkanie odbędzie się 27 maja 2010r. jak zwykle o godz. 18.00 w Restauracji Figaro w Radzionkowie.

Wyłoniono Liderów Segregacji Zimy IV edycji Programu Moje Czyste Miasto Stowarzyszenia „Zielona Ziemia”

W powiecie tarnogórskim liderami w swoich kategoriach wiekowych zostali:

  • Przedszkole nr 3 w Radzionkowie, koordynator: Beata Janta, Karina Szołtysik,
  • Gimnazjum im Jana Pawła II w Świerklańcu, koordynator: Joanna Skolik – Dąbrowska,
  • Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, koordynatorzy: Anna Kucharczyk, Daniel Kamiński, Monika Franusik i Katarzyna Wojtal.

W Bytomiu:

  • Przedszkole Miejskie nr 51 w  Bytomiu, koordynator: Zofia Hryszkiewicz,
  • Szkoła Podstawowa nr 9 w Bytomiu, koordynator: Hanna Rawicka,
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 8 Specjalna w Bytomiu, koordynator: Grażyna Marcinkowska.

Nagrody, ufundowane przez UM Radzionków, UM Bytom i UG Świerklaniec, wręczono na spotkaniu Akademii Edukacji Ekologicznej 25 marca br.

Do tej pory, dzięki realizacji Programu, zebrano już ponad 113 ton makulatury, 15 ton butelek PET i ok. 3,2 ton baterii. W  Programie uczestniczą 52 placówki oświatowe wszystkich typów z województwa śląskiego, w których jest 66 nauczycieli koordynatorów szkolnych zbiórek.

Teresa Bryś-Szczygieł 

Placówki biorące udział w programie Moje Czyste Miasto mogą zgłaszać odbiór butelek PET i makulatury bezpośrednio do operatora odbierającego odpady (PUK Sp. z o.o.) w następujących formach:

1. sms/tel 0 600 082 698

2. emial: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. 032/ 248 10 81 do 83 wew 258   

Surowce powinny być przygotowane do odbioru, tj. butelki PET w związanych workach, makulatura w workach związanych lub formie paczek .

Przy odbiorze proszę o przekazanie dla operatora protokołu przekazania odpadów w którym należy podać:

- nazwe i adres placówki przekazującej surowiec,

- imie nazwisko osoby przekazującej,

- rodzaj i masę  przekazanego surowca,

- datę przekazanego surowca

- podpis osoby odbierającej

Dostarczenie powyższej informacji (protokołu) jest konieczne dla prawidłowego rozliczenia zwrotów pieniężnych  za odebrany surowiec  oraz weryfikacji wynikłych różnic w całościowej masie odebranych surowców.

Pozdrawiam

Robert Krejpcio

Spotkania organizacyjno-szkoleniowe dla koordynatorów IV edycji Programu "Moje Czyste Miasto" odbędą się:

  • dla nauczycieli z Tarnowskich Gór 3 marca o godzinie 15.30 w auli Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących  w Tarnowskich Górach,
  • dla nauczycieli z Bytomia 4 marca o godzinie 15.00 w Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu.
  • dla nauczycieli z Radzionkowa 8 marca o godzinie 15.00 w Centrum Organizacji Pozarządowych "Remiza" (I piętro) w Radzionkowie

Szczegóły dotyczące spotkań znajdują się na grupach dyskusyjnych oraz u koordynatorów miejskich - Daniela Kamińskiego (Tarnowskie Góry), Ewy Kwiatkowskiej (Bytom) i Doroty Ucieszyńskiej (Radzionków). Zapraszamy. 

Czytaj więcej: Spotkania organizacyjno-szkoleniowe dla koordynatorów Programu "Moje Czyste Miasto"

Od dnia 10.02.2010r. będą dostarczane do placówek oświatowych czarne worki o pojemności 120l do magazynowania odpadów. Każda z placówek otrzyma 2 komplety worków 20 sztuk/placówkę.

Zwracamy się z gorącą prośba do Koordynatorów Programu w szkołach o zwrócenie uwagi na to by zbierany PET był zgnieciony. Jeśli chodzi o zbieraną makulatura (tj. zużyte zeszyty, książki, gazety, czasopisma, ewentualnie opakowania kartonowe) najlepiej byłoby związać tego rodzaju odpad w niewielkie paczki. Przy odbiorze każdy worek/paczka musi być związana wraz z dołączoną notatką dotyczącą nazwy i nr szkoły oraz wagi odpadu (najlepiej opisać worek białym flamastrem).

Podkreślamy, iż PUK Sp. z o.o. nie ma możliwości ważenia odpadów podczas odbioru w palcówce. Gwarantujemy jednak iż odpady będą każdorazowo ważone w całości podczas zjazdu na naszą bazę.

Odbiory przewidujemy w pierwszych tygodniach marca tj od 01.03.2010r do 14.03.2010r.

Jeżeli chodzi o połączenie odbioru odpadów przy dostarczeniu worków to nie ma takiej możliwości, gdyż do odbioru zaangażowana jest inna brygada. Odpady z tych placówek odebralibyśmy w przeciągu 5 dni od otrzymania zbiorczego zestawienia placówek w których są już przygotowane odpady do odbioru.


Pozdrawiam
Robert Krejpcio
Specjalista ds. Gospodarki Odpadami

PUK Sp. z o.o.

Na podstawie porozumienia zawartego między Stowarzyszeniem a firmą REBA  S.A. placówki zbierające baterie mają prawo uczestniczyć zarówno w Programie Moje Czyste Miasto jak i w programie szkolnym firmy REBA. W ten sposób zebrana ilość baterii jest naliczana podwójnie:

  • w Programie Moje Czyste Miasto 1kg=100pkt
  • w Programie REBA wg zasad opublikowanych na stronie www.reba.pl - 1kg=1pkt, oraz możliwość zamiany zdobytych punktów na nagrody rzeczowe dostępne  w "Katalogu nagród" na tej samej stronie internetowej firmy REBA

Aby móc skorzystać z dodatkowych nagród, oferowanych w „Katalogu nagród”  placówki biorące udział w Programie muszą podpisać umowę dodatkową na odbiór baterii z Firmą REBA . Wykaz placówek, które spełniły już ten wymóg podaję w załączniku. Pozostałe placówki proszone są o wydrukowanie załączonej umowy w dwóch egzemplarzach – jeden pozostaje w dokumentacji placówki a drugi egzemplarz należy odesłać do firmy REBA. Można to zrobić za naszym pośrednictwem i przysłać nam umowę razem ze zgłoszeniem do Programu Moje Czyste Miasto. 

Każda placówka po podpisaniu umowy otrzyma dwa nowe pojemniki do zbiórki baterii, które mogą zostać wysłane na adres  placówki lub odebrane od Stowarzyszenia „Zielona Ziemia”. Żeby nie zrobić zamieszania , uprzejmie proszę o przesłanie informacji zwrotnej na jaką opcję się państwo decydujecie.            

UWAGA: Punkty REBA naliczone za odbiory baterii do dnia 31 grudnia 2009r. mogą być wymienione na nagrody wskazane w Katalogu  Nagród do dnia 28 lutego 2011. Z dniem 1 marca 2011r. w/w niewykorzystane punkty tracą ważność.

Teresa Bryś-Szczygieł 

Prezes Stowarzyszenia "Zielona Ziemia"

Czytaj więcej: Zbiórka baterii w ramach IV edycji Programu "Moje Czyste Miasto"