Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

Konferencje 2010

W dniu 10 czerwca o godz. 10.00 w Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie odbyła się  V Otwarta Konferencja Ekologiczna pt "Energia Przyszłości", będąca częścią programu  edukacji ekologicznej, podjętej przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii "Zielona Ziemia" i prowadzonego pod nazwą "Szukamy rady na odpady". Patronat nad konferencją objął Bogusław Śmigielski Marszałek Województwa Śląskiego, a cała kampania od 2006 roku odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Radzionków Gabriela Tobora oraz Starosty Tarnogórskiego Józefa Korpaka i Prezydenta Miasta Bytom Piotra Koja.

Czytaj więcej: Relacja z konferencji "Energia Przyszłości"

Prof. dr hab. inż. Stefan Taczanowski - Kierownik Katedry Energetyki Jądrowej (dawn. od 1.01.1993 r. Zakładu Problemów Energetycznych), Wydział Energetyki i Paliw AGH. Działalność naukowa: Po początkowym okresie pracy w dziedzinie analizy aktywacyjnej neutronami 14 MeV i spektrometrii gamma zajmuje się energią jądrową przyszłości. Jego koncepcje na tym polu zaowocowały zaproszeniami staże w KFA Jülich i KfK Karlsruhe w latach 1977-1984, oraz w Uniwersytecie Tokijskim (1996). S. Taczanowski koncentruje się głównie na problemie cyklu paliwowego w przyszłościowych systemach energii jądrowej. Ponadto obejmuje swoimi zainteresowaniami interdyscyplinarny krąg zastosowań fizyki w zagadnieniach filozoficznych i środowiskowych.

Prof. dr hab. Włodzimierz Kotowski urodził się w 1928 r. w Starogardzie Gdańskim, jest wybitnym w skali światowej chemikiem, cenionym menadżerem i dyrektorem strategicznych budów przemysłu chemicznego w Polsce, rzetelnym naukowcem.

Największym osiągnięciem badawczo-wdrożeniowym Włodzimierza Kotowskiego było stworzenie warunków technologiczno-ekonomicznych dla rozpowszechnienia niskociśnieniowej syntezy metanolu na katalizatorach miedziowych. Za sprawą jego wynalazku wytwarza się w świecie ponad 90% metanolu z mieszaniny tlenku i dwutlenku węgla oraz wodoru.

Po ukończeniu Szkoły Przemysłowej w Londynie, w latach 1973-76 był dyrektorem naczelnym Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku, w czasie kiedy kombinat ten był największym placem inwestycji przemysłowych w Polsce. Przedtem w latach 1964-73 pracował w Zakładach Chemicznych Blachownia w Kędzierzynie, kolejno jako szef produkcji, wicedyrektor ds. produkcji oraz dyrektor zakładów, zaś w latach 1975-85 objął funkcję dyrektora Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej.

Od 1985 r. prof. Włodzimierz Kotowski pracował w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, przekształconej w 2000 r. w Politechnikę Opolską. W 1985 r. został prodziekanem na Wydziale Mechanicznym, a w okresie 1987-90 był rektorem tej uczelni. Wydał: 10 monografii, które są do dzisiaj podręcznikami akademickimi, około 400 publikacji naukowych, zgłosił 52 patenty, z których 31 wdrożono do praktyki przemysłowej, wypracował technologię recyklingu złomu elektronicznego. Na zlecenie Sejmu RP opracował rozprawę: „Produkcja paliw płynnych na bazie węgli kamiennych”.

Osiągnięcia profesora są imponujące. Współpracował z wieloma resortowymi instytutami i uczelniami (Zabrze, Berlin, Wurzburg), był członkiem Komitetu Karbochemii PAN, Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, ekspertem UNIDO. Za działalność zawodową został uhonorowany wieloma odznaczeniami regionalnymi, resortowymi oraz państwowymi.

Wojciech Główkowski, ur. 1960, chemik, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, wykładowca w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

 Poczas V Otwartej Konferecji Ekologicznej "Energia Przyszłości" organizowanej przez Stowarzyszenie "Zielona Ziemia" odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu firmy Vattenfall "Stylowy recycling" pod patronatem medialnym Trybuny Górniczej. Każdy , kto w dniu Konferencji 10 czerwca br. do godz. 9.00 rano na specjalne stoisko firmy Vattenfall przed C.K. Karolinka w Radzionkowie, Pl. J. Pawła II przyniesie swój eksponat o walorach użytkowych lub estetycznych ( tzw. śmieciosztuka) wykonany z odpadów, lub dniach 06.04.2010-10.06.2010 wyśle zdjęcie lub w dniach 06.04.2010-10.06.2010 wyśle zdjęcie takiego eksponatu ma szansę na nagrodę pieniężną (1 nagoda 1000zł, druga i trzecia po 500zł) oraz gadżety firmy Vattenfall (plecaki, kubki, piłeczki, itp.). Szczegółowy regulamin konkursu w załączeniu. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na narastający problem odpadów oraz recyklingu jako jednej z metod jego rozwiązania. Nie wyrzucajmy bezmyślnie rzeczy. Niektóre, kiedy skończy się ich życie jako produktu są szkodliwe dla środowiska i trzeba je utylizować w specjalnych warunkach (baterie, żarówki energooszczędne, samochody, torby jednorazowego użytku itp.) a inne, ciągle powiększają balast odpadów komunalnych na Planecie Ziemia. Kiedy to sobie uświadomimy naprawdę, może pomyślimy już o tym w trakcie zakupu?

REGULAMIN KONKURSU

Pozdrawiam
Teresa Bryś-Szczygieł

Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii "Zielona Ziemia"
ma przyjemność zaprosić do udziału
w V Otwartej
Konferencji Ekologicznej „ENERGIA PRZYSZŁOŚCI”
z cyklu "Szukamy Rady na Odpady".

Data: 10 czerwca 2010r. godz. 10.00
Miejsce: C.K. Karolinka, Pl. Jana Pawła II, Radzionków

Tegoroczna  konferencja ekologiczna poświęcona jestnowym technologiom w zakresie pozyskiwania energii odnawialnej, promowaniu potencjału Śląska w tym zakresie a szczególnietechnologii styku węgla i atomu.

Program konferencji kierujemy do przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych i biznesu, a także wszystkich zainteresowanych, w szczególności do młodzieży.

Konferencji towarzyszyć będą: 

  • Wystawa Plakatu Ekologicznego
  • Targi Edukacji i Przedsiębiorczości
  • Biuletyn  

Patronat honorowy:  

  • Józef Korpak Starosta Powiatu Tarnogórskiego
  • Piotr Koj Prezydent Miasta Bytom
  • Gabriel Tobor  Burmistrz Miasta Radzionków

 Wykłady:

  • Symbioza energetyki jądrowej i węgla - prof. Stefan Taczanowski, Wydział Energetyki i Paliw AGH w Krakowie
  • Carbon managment - nowe podejście w technologiach energetycznych - prof. Włodzimierz Kotowski, Politechnika Opolska
  • Energia odnawialna na Śląsku - inwestycje i plany na przyszłość - Adam Liwochowski, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach 
  • Wpływ inwestycji energetycznych na stan powietrza - Wojciech Główkowski, Śląski Urząd Marszałkowski

 

Rejestracja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Formularz zgłoszeniowy dla grup zorganizowanych

Komitet organizacyjny: Teresa Bryś-Szczygieł tel. 032 286 62 77