Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

Akademia Edukacji Ekologicznej 2008/2009

 Kolejne spotkanie Akademii Edukacji Ekologicznej odbędzie się 21 maja 2009r. o 18.00 w restauracji "Figaro" w Radzionkowie. Wykład na temat "Osady ściekowe - odpad czy surowiec" wygłosi pani dr inż. Łucja Fukas-Płonka, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Na spotkaniu zostaną wręczone nagrody dla Liderów Segregacji Wiosny, a ponadto ogłoszone będą wyniki i wręczone nagrody za konkursy fotograficzne, zaś w części artystycznej wystąpi zespół Żywica z Bytomia (strona internetowa zespołu). Zdjęcia z koncerty Żywicy na AEE w 2008 roku tutaj. Serdecznie zapraszamy!

 Urodził się w 1 października 1932 r. w podkrakowskich Bronowicach. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorat obronił w 1970 r. Autor prac i artykułów naukowych z dziedziny florystyki i ochrony przyrody. Publikował m.in. na łamach "Wszechświata", "Poznaj Swój Świat", "Przyrody Polskiej "Chrońmy Przyrodę Ojczystą” i innych. Jest wielkim propagatorem idei ochrony przyrody i edukacji ekologicznej. Jako nauczyciel biologii w 1957 założył w Bytomiu oddział Ligi Ochrony Przyrody i po dziś dzień jest jego prezesem. Członkowie tego oddziału, obecnie w liczbie ponad 10.000, czynnie uczestniczą w ochronie lokalnego środowiska. Namacalnymi dowodami prężnej działalności bytomskiego LOP-u są m.in. arboreta (ogrody dendrologiczne z drzewami z różnych stron świata) przy 36 szkołach. Działalność Ligi to także organizacja wycieczek do parków narodowych, odczytów na temat ochrony przyrody, czynny udział w kształtowaniu środowiska naszego regionu. Dr Leopold Kobierski odznaczony został Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na podstawie wywiadu zamieszczonego na http://www.przyrodapolska.pl/luty05/lop.htm


Akademia Edukacji Ekologicznej serdecznie zaprasza na spotkanie,
które odbędzie się 22 stycznia 2009 r. o godz. 18.00
w Restauracji „FIGARO” (Plac Jana Pawła II)

W programie wykład :

„Dzieje ochrony przyrody w Polsce”
dr Leopolda Kobierskiego


oraz

18.45 wręczenie nagród Lidera Segregacji Zimy
Programu „Moje Czyste Miasto”


19.10 Program artystyczny

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”. stęp bezpłatny. Rezerwacja miejsc pod telefonem 032 289 49 42 po godz. 13.00. Dla nauczycieli przygotowaliśmy zaświadczenia o uczestnictwie.

Kolejne spotkanie Akademii: 21 maja 2009 r.

Plan wykładu dostępny po kliknięciu w "Czytaj całość..."

Czytaj więcej: 19 marca 2009r - Akademia Edukacji Ekologicznej

 Zagrożenia środowiskowe spowodowane metalami ciężkimi to ciągle aktualny problem na całym Górnym Śląsku. Dlatego najbliższe spotkanie Akademii Edukacji Ekologicznej organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia” zostanie poświęcone temu zagadnieniu. Wykład nt. „Narażenie środowiskowe dzieci na ołów na terenie Górnego Śląska" wygłosi Prezes Fundacji na Rzecz Dzieci „Miasteczko Śląskie” mgr inż. Mieczysław Dumieński. W czasie spotkania zostanie także podsumowany pierwszy etap III edycji Programu Moje Czyste Miasto i wręczone nagrody LIDERA SEGREGACJI JESIENI 2008 a w części artystycznej wystąpi piekarski zespół Trio AVANTI łączący muzykę klasyczną z humorem.

Na spotkanie zapraszamy 22 stycznia 2009r. do Restauracji Figaro w Radzionkowie o godz. 18.00.

Wstęp na spotkanie Akademii wolny. Dla nauczycieli-koordynatorów Programu "Moje Czyste Miasto" oraz osób chętnych przygotowano zaświadczenia o uczestnictwie w wykładzie. Zapraszamy.

Tezy wykładu po kliknięciu w "Czytaj całośc..."

Czytaj więcej: 22 stycznia 2009r - Akademia Edukacji Ekologicznej

 Kierownik Katedry Teorii i Programowania Rozwoju Akademii Techniczno-Humanistycznej
w Bielsku Białej 

Kierunki i specjalności naukowe: polityka gospodarcza, ekonomia środowiskowa, zarządzanie zrównoważonym rozwojem, szacowanie strat powodowanych degradacją środowiska, metodyka sozoekonomicznego rachunku opłacalności, globalizacja a rozwój zrównoważony i trwały, technologie - depozyt wartości - rozwój, osobowy aspekt wartości w procesie rozwoju.

Czytaj więcej: Prof. zw. dr hab. Franciszek Piontek wykładowcą AEE

 Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia” ma przyjemność zaprosić na inauguracyjne spotkanie Akademii Edukacji Ekologicznej w roku akademickim 2008 – 2009, które będzie miało miejsce 6 listopada 2008 r. o godz. 18.00 w restauracji FIGARO w Radzionkowie. Wykład inauguracyjny na temat : „Aksjomat: człowiek najwyższą wartością w świecie przyrody – nowym wyzwaniem dla ekonomii.” wygłosi prof. zw. dr hab. Franciszek Piontek. W części artystycznej wystąpi Chór Harfa.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką ekologii i ekonomii, zaś szczególne zaproszenie kierujemy do nauczycieli placówek oświatowych, które chcą wziąć udział w III edycji Programu „Moje Czyste Miasto”. Po wykładzie inaugurującym będzie istniała możliwość zgłoszenia placówki oświatowej do Programu, a także uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze zbiórką surowców wtórnych. Jak zwykle dla nauczycieli przygotowaliśmy zaświadczenia o uczestnictwie.

Wstęp na spotkanie AEE jest bezpłatny, prosimy o wstępną rezerwację miejsc pod numerem telefonu 032 289 49 42 po godz. 13.00.
Kolejne spotkania Akademii: 22 styczeń 2008 r., 19 marca 2009 r., 21 maja 2009 r.