Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

 

Aktualności

30 stycznia 2020 roku w Centrum Organizacji Pozarządowych w Radzionkowie odbyło się spotkanie z Marią Bączkowicz.

Stowarzyszenie Zielona Ziemia zaprasza na spotkanie z Joanną Szczypiórkowską, certyfikowanym trenerem MEN, na trening radzenia sobie ze stresem, które odbędzie się 21 stycznia br. w godz. 10.00-12.00 w Centrum Organizacji Pozarządowych REMIZA Radzionków ul. Św. Wojciecha 15.

Jest to kolejne spotkanie warsztatowe organizowane w cyklu ZDROWY PUNKT WIDZENIA.
Zapraszamy wszystkich chętnych, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwacja pod numerem tel. 692166155 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

ZAPRASZAMY!

Jesienne szwendanie z Zieloną Ziemią

W październiku, na zaproszenie Zielonej Ziemi po raz kolejny, w okolicach Radzionkowa gościliśmy miłośników turystyki pieszej, albo jak kto woli ekoturystów zwiedzających okolice pod hasłem Śląsko-Zagłębiowskie Szwendanie Okoliczne.

Trasa „triasowym szlakiem” prowadziła od Rezerwatu Segiet, przez kamieniołom Dolomity, Doły Piekarskie i obrzeża Labiryntu Suchogórskiego do radzionkowskiego Muzeum Chleba i Ciekawostek Szkolnych. Pogoda dopisała i  nic nie mąciło niezwykłej urody  mijanych krajobrazów. Przy tej okazji warto uświadomić sobie jak czasem nieprosta jest definicja pojęcia „środowisko naturalne” utożsamiana potocznie z pięknem i  dzikością.  Okolice, którymi wędrowaliśmy takie właśnie były, ale to typowe dla śląska tereny poeksploatacyjne. Wydobywanie  złoża węgla kamiennego, rud cynku i ołowiu, żelaza, czy dolomitu  odbywało się pierwotnie sposobem odkrywkowym, co doprowadziło do  deformacji i urozmaiconej rzeźby terenu. Zaniechanie eksploatacji zaowocowało renaturalizacją tych terenów i zwiększeniem bioróżnorodności. Nastąpiła spontaniczna sukcesja roślinności, pojawianie się wielu ciekawych gatunków zwierząt, oraz dużej ilości małych zbiorników wodnych. Natura przez ok. 200 lat dokonywała cudu, zamieniając tereny zdegradowane  i poeksploatacyjne na przyjazne życiu we wszelkiej postaci.

W sobotę, 18 października zapraszamy na kolejne szwendanie okoliczne.

Wycieczkę rozpoczniemy w bytomskim Rezerwacie Segiet, gdzie wśród prawie dwustuletnich buków przyjrzymy się pozostałościom średniowiecznego górnictwa gwareckiego. Z Segietu przemieścimy się do dziewiętnastowiecznego kamieniołomu Blachówka, wielu osobom kojarzącego się z miniaturą Wielkiego Kanionu Kolorado. To nie jedyne tego typu miejsce na naszej trasie. Kolejnym będzie Suchogórski Labirynt Skalny  nieczynny już kamieniołom o kilkusetletniej tradycji. Stamtąd  przejdziemy do Muzeum Chleba w Radzionkowie, gdzie będziemy odpoczywać i dzielić się wrażeniami z wycieczki.

Wycieczka odbywa się w ramach cyklicznych wypraw organizowanych pod nazwą Śląsko-Zagłębiowskie Szwendanie Okoliczne. Wyprawa  Triasowym Szlakiem jest współorganizowana przez Stowarzyszenie Zielona Ziemia, C.K. im. K. Bochenek w Katowicach i Fundację Park Śląski a przewodnikiem będzie Paweł Graja

Udział w wycieczce jest bezpłatny. Organizatorzy nie pokrywają kosztów związanych z dojazdem.

Informacje i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie Zielona Ziemia wraz z Centrum Kultury Katowice i Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego  zapraszają miłośników wycieczek pieszych, do udziału  w śląsko-zagłębiowskim szwendaniu okolicznym.

Wszystkich chętnych zapraszamy w najbliższą sobotę, 22 lutego godz. 10.00 na plac Letochów z którego wyruszymy na Księżą Górę a następnie przejdziemy w kierunku Podziemia Tarnogórsko-Bytomskiego. W czasie spaceru odwiedzimy historyczne i nowe obiekty Księżej Góry, poznamy ciekawostki z zakresu historii naturalnej okolic Radzionkowa oraz wykonamy pozimowe sprzątanie trasy.

Udział w wycieczce jest bezpłatny.

Z ziemi zielonej do labiryntu

Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”  zaprasza na VII  Przedszkolny Festiwal Ekologiczny, który odbędzie się w CK ,,Karolinka” w Radzionkowie 10 maja 2012r. w godz. 9.00-12.00. Będzie można zobaczyć małych artystów z Radzionkowa,   Bytomia, Tarnowskich Gór, Świerklańca i Wieszowej. Zaprezentują się w dwóch kategoriach: występ artystyczny w formie dowolnej oraz  praca plastyczno – techniczna .

Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym dr Gabriela Tobora Burmistrza Miasta Radzionkowa oraz medialnym Radia Piekary, pod hasłem przewodnim :

„My na Śląsku dobrze się momy, bo ło środowisko dbomy”.

W tym roku zapraszamy nie tylko miłośników ekologii,ale i gwary śląskiej, zaś gospodarzem sceny będzie Bernadeta Kowalska.

Na pewno będzie wesoło, Dzieci i Bernadeta to gwarancja  dobrej zabawy.Zapraszamy wszystkich chętnych . Wstęp wolny.

Festiwal organizowany jest od 2006 roku. Na scenie prezentowało się już ok. 1200 śląskich przedszkolaków, a widownia C.K. Karolinka w Radzionkowie  zawsze jest szczelnie wypełniona.

 

ZAPRASZAMY!!!

W holu głównym C.K. Karolinka w Radzionkowie  21 kwietnia w godz. 9.00-12.00 w ramach corocznych Rodzinnych Ekoporządków odbędzie się zbiórka odzieży i sprzętów na cele charytatywne, czyli WIELKIE WIETRZENIE SZAF. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich, którzy chcieliby się pozbyć rzeczy oraz tych, którym by się one przydały. Zachęcamy również do wymiany "skarbów". Akcja ma na celu propagowanie recyklingu poprzez pokazanie korzyści z tego płynących dla środowiska oraz dla uczestników samej
akcji.
Bardzo często odzież czy obuwie nie są postrzegane jako odpady do recyklingu, a statystycznie rzecz biorąc, każdy z nas rocznie zużywa ok. 290kg tekstyliów, które kończą na wysypiskach śmieci. Odzież i tekstylia stanowią blisko 4% wszystkich odpadów komunalnych. Można dać im drugie życie !Regulamin imprezy i ulotka do pobrania

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy do kolejnej edycji Programu Moje Czyste Miasto. Ma on na celu edukację ekologiczną poprzez praktyczne działania. Zbieramy makulaturę, butelki PET , nakrętki i baterie. Za zebrane butelki PET, nakrętki polipropylenowe i makulaturę szkoły i przedszkola otrzymają wynagrodzenie, a za baterie nagrody rzeczowe. Podobnie, jak w ubiegłych edycjach programu, placówki rywalizują o tytuł Lidera Segregacji Zimy i Wiosny oraz Lidera Segregacji Roku w trzech kategoriach: najlepsze przedszkole, najlepsza szkoła podstawowa i gimnazjalna oraz najlepsza szkoła ponadgimnazjalna (w tym inne placówki oświatowe). Na zwycięzców współzawodnictwa czekają dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczane podczas spotkań Akademii Edukacji Ekologicznej oraz Otwartej Konferencji Ekologicznej. Zaplanowaliśmy również cykl czterech wykładów dla nauczycieli oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci. Zapraszamy bardzo serdecznie do współpracy nauczycieli doskonalących swój warsztat zawodowy.

Pedagodzy, chcący zgłosić szkołę lub przedszkole do udziału w akcji, powinni wypełnić zgłoszenie, a następnie wysłać je na adres Stowarzyszenie „Zielona Ziemia”, ul. Św. Wojciecha 15, 41-922 Radzionków lub przynieść na spotkanie AEE.

Więcej informacji o programie można uzyskać, pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwoniąc pod numery telefonów: 032 286 62 77 lub 693 995 820.

Dokumenty do pobrania dla uczestników VI edycji Programu:

Regulamin
Karta zgłoszenia
Protokół przekazania odpadu
Umowa z firmą „Reba”
Informator dla nauczycieli
Ważne daty VI edycji
Wywieszka
Logo

 Aby Święta były wyjątkowymi dniami w roku,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem,
By kolacja wigilijna wniosła w serca spokój
a radość pojawiała się z każdym nowym brzaskiem.
By prezenty ucieszyły każde smutne oczy,
by spokojna przerwa ukoiła złość
By Sylwester zapewnił szampańską zabawę,
a kolędowych śpiewów nie było dość!

Życzy Zarząd Stowarzyszenia "Zielona Ziemia"

Uwaga członkowie stowarzyszenia "Zielona Ziemia" - 13 stycznia 2011 roku odbędzie się Walne Zebranie Członków. Szczegóły już wkrótce.