Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

 

 Urządzamy wielką zbiórkę elektroodpadów i baterii, walczymy z dzikimi wysypiskami śmieci oraz zazieleniamy nasze miasto. Zbiórka rozpocznie się w sobotę, 24 kwietnia o godzinie 8.00 na parkingu koło urzędu miasta i o 10.00 na Rojcy. Za przyniesiony sprzęt uczestnicy akcji otrzymają sadzonkę rośliny ozdobnej. W tym roku królować będą pelargonie. Szczegóły po kliknięciu w "Czytaj całość...".

Rodzinne Ekoporzadki to wspólna akcja Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”, Urzędu Miasta Radzionków oraz partnerów firmy „Wtórmet Recycling” i „Bioerg”. Porządkujemy tereny, sadzimy drzewa i krzewy oraz rozdajemy sadzonki roślin placówkom oświatowym i mieszkańcom Radzionkowa w zamian za przyniesione odpady. Uczestnicy biorą udział w konkursie na relację z imprezy.

Można przynieść każdy zużyty, stary czy zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny, szczególnie: czajniki elektryczne, suszarki, tostery, roboty kuchenne, radioodbiorniki, komputery itd. Wysłużone urządzenia, wyrzucone na wysypisko, zatrują i oszpecą środowisko. Poddane recyklingowi - przyczynią się do znacznych oszczędności. Części, z których są zbudowane, można odzyskać i wykorzystać na nowo w przemyśle.

Zbiórka rozpocznie się w sobotę, 24 kwietnia o godzinie 8.00 na parkingu koło urzędu miasta i o 10.00 na Rojcy. Za przyniesiony sprzęt uczestnicy akcji otrzymają sadzonkę rośliny ozdobnej. W tym roku królować będą pelargonie.

Trudno sobie wyobrazić balkony, kosze czy kwiatowe rabaty bez przynajmniej jednej odmiany tej pięknej rośliny. Kwitną przez całe lato aż do pierwszych mrozów gwarantując ładny wygląd balkonu czy klombu przez cały sezon. Tak więc pamiątką naszego uczestnictwa w Rodzinnych Ekoporządkach może być ukwiecony i barwny Radzionków. Przygotowaliśmy również worki i rękawice dla sprzątających oraz sadzonki do nasadzeń oraz zapraszamy do konkursu na relację z imprezy.

Tegoroczne Rodzinne Ekoporządki odbędą się już po raz siódmy, a w tej formule od trzech lat. Uczniowie i przedszkolaki z placówek oświatowych z Radzionkowa pod opieką rodziców i opiekunów oraz mieszkańcy usuwali dzikie wysypiska oraz zebrali już ok. 9 ton elektroodpadów, 170 kg baterii , ok. 100kg butelek PET, tyle samo puszek aluminiowych .

Dzięki akcji od 2007r. posadzono 1000 drzew w strefie ochronnej pomiędzy oczyszczalnią bytomską” Centrum” a miastem , rozdano 2000 sadzonek drzew i krzewów do nasadzeń indywidualnych, posadzono 60 krzewów na skwerze przy ul. Nieznanego Żołnierza i rozdano 2000 szt. ulotek na temat postępowania z odpadami.

Teresa Bryś-Szczygieł
 
Kliknij tutaj aby ściągnąć ulotkę informacyjną na temat tegorocznych Ekoporządków