Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

 

24 kwietnia br. już po raz siódmy w Radzionkowie odbyły się Rodzinne Ekoporządki. ZOBACZ ZDJĘCIA Wspaniała pogoda zachęcała do działania. Podobnie jak w ubiegłym roku, mieszkańcy chętnie przeglądali strychy i piwnice pozbywając się starych i niesprawnych sprzętów AGD i RTV oraz baterii w zorganizowanych na ten cel punktach zbiórki. W tym roku zebraliśmy 7,740 Mg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 97 kg baterii.Za przyniesione odpady, mieszkańcy otrzymywali sadzonki pelargonii. W biodegradowalnych torbach firmy "Bioerg" rozdano ich 800 szt. Przez całe lato będą stanowiły ozdobę naszych balkonów i parapetów.
 
Akcję organizujemy dla nagłośnienia sposobów postępowania z odpadami. Namawiamy do ich segregacji. W poprzednich latach na sadzonki roślin wymienialiśmy oprócz baterii- makulaturę i butelki PET, w ostatnich dwóch latach nagłaśniamy problem elektroodpadów. Rozdaliśmy już 6 tys. ulotek wskazujących na konieczność oddania ich w wyznaczonych miejscach w mieście. W przyszłym roku zamierzamy zająć się także zbiórką zużytego oświetlenia energooszczędnego. Podczas Rodzinnych Ekoporzadków usuwamy również dzikie wysypiska oraz sadzimy drzewa- "zielone płuca miasta". W tym roku, ze względu na prowadzone inwestycje w Radzionkowie, drzewa sadziliśmy symbolicznie. Na terenie Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnej na Rojcy uczniowie posadzili 7 jarząbów szwedzkich. Drzew niezwykle dekoracyjnych, a przy tym odpornych na choroby. Bardzo serdecznie dziękuję partnerom tegorocznych Rodzinnych Ekoporządków, tj Urzędowi Miejskiemu w Radzionkowie, firmie "Wtórmet Recycling" z Radzionkowa i firmie "Bioerg" z Dąbrowy Górniczej. Dziękujemy mieszkańcom oraz dyrekcji i młodzieży z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych na Rojcy za liczny udział w akcji i liczymy na relacje z tego dnia. Nadsyłajcie je na nasz adres. Do 15 maja br. trwa konkurs "Zielonej Ziemi" na najciekawszą relację z imprezy. Dziękuję też członkom "Zielonej Ziemi", którzy pomagali mi w organizacji tegorocznej akcji, tj. Małgorzacie Kukucz, Gabrieli Kadłubek, Marii Bączkowicz, Piotrowi Niebylskiemu, Stefanowi Hajda i Michałowi Gwoździowi (po raz pierwszy w podwójnej roli, również jako przedstawiciela UM Radzionków).
 
Teresa Bryś-Szczygieł
 
Podsumowanie z zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i baterii:
Odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego odbywał się w dniach 22-24 kwietnia 2010r. Poniżej przedstawiono masę zebranych odpadów, z podziałem na dni:
- czwartek tj. 22.04.2010 zebrano 1,560 Mg,
- piątek tj. 23.04.2010 zebrano 1,920 Mg,
- sobota tj. 24.04.2010 zebrano 4,160 Mg,
co daje łączną ilość 7,640 Mg.
Z zebranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wyróżniono:
- 2,292 Mg pralek, zmywarek, piecyków elektrycznych i gazowych, komputerów, radia, magnetowidów, drobnego sprzętu gospodarstwa domowego (kod 20 01 36), co stanowiło ok. 30% zebranego sprzętu;
- 4,584 Mg telewizorów, monitorów (kod 20 01 35*), co stanowiło ok. 60% zebranego sprzętu;
- 0,764 Mg lodówek, zamrażarek (kod 20 01 23*), co stanowiło ok. 10% zebranego sprzętu.
Ponadto zebrano 97 kg baterii (kod 20 01 33*).
Wyżej wymienione odpady są magazynowane w kontenerach, znajdujących się na wybetonowanym placu, a następnie zostaną przekazane do Zakładu Przetwarzania. Odpady zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego odbierane w dniach 22-24 kwietnia pochodziły głównie od ludności zamieszkałej w domkach jednorodzinnych.