Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

 

 W myśl zasady „Czego się Jaś nie nauczył, Jan nie będzie umiał” maluchy z przedszkoli poznają zasady ochrony najbliższego środowiska. Aktywnie uczestniczą w konkursach, przeglądach i akcjach ekologicznych. Nową formą edukacji proekologicznej najmłodszych stał się Przedszkolny Festiwal Ekologiczny powstały w 2006 roku z inicjatywy Teresy Bryś – Szczygieł i Marii Wyrwoł ze Stowarzyszenia „Zielona Ziemia”. Na początku maja przedszkolaki prezentują się na scenie „Karolinki”. Na widowni zasiadły dzieci w wieku przedszkolnym i młodszoszkolnym wraz z rodzicami i opiekunami. Dzieci prezentowały się aktorskie umiejetności na a także talenty plastyczne w wykonanych pracach o tematyce plastycznej. Do prac jury festiwalu zaproszono profesjonalistów - st. wizytator KO Danutę Kałążny – przewodnicząca jury, Teresę Bryś–Szczygieł – prezesa Stowarzyszenia „Zielona Ziemia”, Krystynę Proć – doradcę metodycznego z Piekar Śląskich, Pelagię Wińczycką – doradcę metodycznego z Tarnowskich Gór, Barbarę Kominek – doradcę metodycznego z Bytomia oraz Weronikę Sitarz - wicedyrektora gimnazjum w Radzionkowie. Dopełnieniem świetnej zabawy jest pan Łukasz Sałajczyk, który jako „Wesoły Gucio” wspaniale bawił publiczność,ale również dyskretnie wspierał małych artystów. Uczestnicy festiwalu mogli z bliska zobaczyć specjalistyczny samochód do odbioru odpadów komunalnych.Dzięki hojności sponsorów, każde dziecko zostało obdarowane czymś słodkim a dzieci występujące na scenie otrzymały atrakcyjne upominki i poczęstunek.

Na scenie zobaczyliśmy grupę „Stokrotki ” z Ochronki Sióstr Służebniczek z Radzionkowa przygotowane przez siostrę Stefanię,Gminne Przedszkole nr 4 ze Świętoszowic przygotowane przez Szarlotę Miśkiewicz,„Nutki” i „Biedronki” z Przedszkola nr 3 w Radzionkowie przygotowane przez Beatę Janta i Anielę Olszewską, „Krasnoludki” z Przedszkola nr 4 w Radzionkowie przygotowane przez panią Annę Ceglarską, Jadwigę Bator i Anetę Miś,„Skrzaty” z Przedszkola Miejskiego nr 51 w Bytomiu przygotowane przez Zofię Hryszkiewicz, Celinę Spałek i Weronikę Dykas,„Skrzaty” z Przedszkola nr 17 w Tarnowskich Górach przygotowane przez Barbarę Skrzypiec i Jolantę Adamską, „Grupę Kubusia Puchatka” z Miejskiego Przedszkola nr 3 z Piekar Śląskich przygotowane przez Ewę Nocuń, Katarzynę Mnich, Wiolettę Szydło i Grażynę Zioło i Kółko Teatralne „Duszek” z Przedszkola nr 2 w Radzionkowie przygotowane przez Agnieszkę Parma, Mirosławę Biadasiewicz i Celinę Kozioł.

Pozim artystyczny wystąpień dziecięcych został wysoko oceniony przez członków jury. Na szczególną uwagę zasługuje barwność przygotowanych strojów, jakość oprawy muzycznej oraz edukacyjny dobór prezentowanych treści ekologicznych. Za najciekawszą pracę plasyczną uznano „Cztery pory roku” przygotowane przez maluchów z Przedszkola nr 3 z Piekar Śląskich a „Skrzaty” z Miejskiego Przedszkola nr 51 w Bytomiu zostały zaproszone powtórnie do CK Karolinka gdzie swoim przedstawieniem otworzą konferencję ekologiczną „Woda – Matka” i odbiorą nagrodę, którą jest okazały dwu metrowy buk czerwony , który stanie się na pewno ozdobą przedszkolnego ogródka. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom , gościom i sponsorom III Przedszkolnego Festiwalu Ekologicznego.

Do grona mecenasów festiwalu należeli: Urząd Miasta Radzionków, Centrum Kultury „Karolinka”, Małgorzata i Piotr Cholewa, Gabriela i Andrzej Sławik, "Okna-Flak” Radzionków, TanQuid Polska Sp. z o.o., Restauracja "Figaro”,Printy Poland-Color Polska Sp. z o.o., Pepsi Americas Central Europe Group, AG-Rolbud Radzionków, Firma „Tomex” Tomasz Baran, PUK van Gansewinkel Górny Śląsk Sp. z o.o, Franciszek Wylenzek oraz radzionkowscy piekarze Józef Wylenzek i Tadeusz Bączkowicz