Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

Konferencje 2010

W dniu 10 czerwca o godz. 10.00 w Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie odbyła się  V Otwarta Konferencja Ekologiczna pt "Energia Przyszłości", będąca częścią programu  edukacji ekologicznej, podjętej przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii "Zielona Ziemia" i prowadzonego pod nazwą "Szukamy rady na odpady". Patronat nad konferencją objął Bogusław Śmigielski Marszałek Województwa Śląskiego, a cała kampania od 2006 roku odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Radzionków Gabriela Tobora oraz Starosty Tarnogórskiego Józefa Korpaka i Prezydenta Miasta Bytom Piotra Koja.

Czytaj więcej: Relacja z konferencji "Energia Przyszłości"

Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii "Zielona Ziemia"
ma przyjemność zaprosić do udziału
w V Otwartej
Konferencji Ekologicznej „ENERGIA PRZYSZŁOŚCI”
z cyklu "Szukamy Rady na Odpady".

Data: 10 czerwca 2010r. godz. 10.00
Miejsce: C.K. Karolinka, Pl. Jana Pawła II, Radzionków

Tegoroczna  konferencja ekologiczna poświęcona jestnowym technologiom w zakresie pozyskiwania energii odnawialnej, promowaniu potencjału Śląska w tym zakresie a szczególnietechnologii styku węgla i atomu.

Program konferencji kierujemy do przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych i biznesu, a także wszystkich zainteresowanych, w szczególności do młodzieży.

Konferencji towarzyszyć będą: 

  • Wystawa Plakatu Ekologicznego
  • Targi Edukacji i Przedsiębiorczości
  • Biuletyn  

Patronat honorowy:  

  • Józef Korpak Starosta Powiatu Tarnogórskiego
  • Piotr Koj Prezydent Miasta Bytom
  • Gabriel Tobor  Burmistrz Miasta Radzionków

 Wykłady:

  • Symbioza energetyki jądrowej i węgla - prof. Stefan Taczanowski, Wydział Energetyki i Paliw AGH w Krakowie
  • Carbon managment - nowe podejście w technologiach energetycznych - prof. Włodzimierz Kotowski, Politechnika Opolska
  • Energia odnawialna na Śląsku - inwestycje i plany na przyszłość - Adam Liwochowski, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach 
  • Wpływ inwestycji energetycznych na stan powietrza - Wojciech Główkowski, Śląski Urząd Marszałkowski

 

Rejestracja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Formularz zgłoszeniowy dla grup zorganizowanych

Komitet organizacyjny: Teresa Bryś-Szczygieł tel. 032 286 62 77

 Poczas V Otwartej Konferecji Ekologicznej "Energia Przyszłości" organizowanej przez Stowarzyszenie "Zielona Ziemia" odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu firmy Vattenfall "Stylowy recycling" pod patronatem medialnym Trybuny Górniczej. Każdy , kto w dniu Konferencji 10 czerwca br. do godz. 9.00 rano na specjalne stoisko firmy Vattenfall przed C.K. Karolinka w Radzionkowie, Pl. J. Pawła II przyniesie swój eksponat o walorach użytkowych lub estetycznych ( tzw. śmieciosztuka) wykonany z odpadów, lub dniach 06.04.2010-10.06.2010 wyśle zdjęcie lub w dniach 06.04.2010-10.06.2010 wyśle zdjęcie takiego eksponatu ma szansę na nagrodę pieniężną (1 nagoda 1000zł, druga i trzecia po 500zł) oraz gadżety firmy Vattenfall (plecaki, kubki, piłeczki, itp.). Szczegółowy regulamin konkursu w załączeniu. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na narastający problem odpadów oraz recyklingu jako jednej z metod jego rozwiązania. Nie wyrzucajmy bezmyślnie rzeczy. Niektóre, kiedy skończy się ich życie jako produktu są szkodliwe dla środowiska i trzeba je utylizować w specjalnych warunkach (baterie, żarówki energooszczędne, samochody, torby jednorazowego użytku itp.) a inne, ciągle powiększają balast odpadów komunalnych na Planecie Ziemia. Kiedy to sobie uświadomimy naprawdę, może pomyślimy już o tym w trakcie zakupu?

REGULAMIN KONKURSU

Pozdrawiam
Teresa Bryś-Szczygieł

Prof. dr hab. inż. Stefan Taczanowski - Kierownik Katedry Energetyki Jądrowej (dawn. od 1.01.1993 r. Zakładu Problemów Energetycznych), Wydział Energetyki i Paliw AGH. Działalność naukowa: Po początkowym okresie pracy w dziedzinie analizy aktywacyjnej neutronami 14 MeV i spektrometrii gamma zajmuje się energią jądrową przyszłości. Jego koncepcje na tym polu zaowocowały zaproszeniami staże w KFA Jülich i KfK Karlsruhe w latach 1977-1984, oraz w Uniwersytecie Tokijskim (1996). S. Taczanowski koncentruje się głównie na problemie cyklu paliwowego w przyszłościowych systemach energii jądrowej. Ponadto obejmuje swoimi zainteresowaniami interdyscyplinarny krąg zastosowań fizyki w zagadnieniach filozoficznych i środowiskowych.

Prof. dr hab. Włodzimierz Kotowski urodził się w 1928 r. w Starogardzie Gdańskim, jest wybitnym w skali światowej chemikiem, cenionym menadżerem i dyrektorem strategicznych budów przemysłu chemicznego w Polsce, rzetelnym naukowcem.

Największym osiągnięciem badawczo-wdrożeniowym Włodzimierza Kotowskiego było stworzenie warunków technologiczno-ekonomicznych dla rozpowszechnienia niskociśnieniowej syntezy metanolu na katalizatorach miedziowych. Za sprawą jego wynalazku wytwarza się w świecie ponad 90% metanolu z mieszaniny tlenku i dwutlenku węgla oraz wodoru.

Po ukończeniu Szkoły Przemysłowej w Londynie, w latach 1973-76 był dyrektorem naczelnym Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku, w czasie kiedy kombinat ten był największym placem inwestycji przemysłowych w Polsce. Przedtem w latach 1964-73 pracował w Zakładach Chemicznych Blachownia w Kędzierzynie, kolejno jako szef produkcji, wicedyrektor ds. produkcji oraz dyrektor zakładów, zaś w latach 1975-85 objął funkcję dyrektora Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej.

Od 1985 r. prof. Włodzimierz Kotowski pracował w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, przekształconej w 2000 r. w Politechnikę Opolską. W 1985 r. został prodziekanem na Wydziale Mechanicznym, a w okresie 1987-90 był rektorem tej uczelni. Wydał: 10 monografii, które są do dzisiaj podręcznikami akademickimi, około 400 publikacji naukowych, zgłosił 52 patenty, z których 31 wdrożono do praktyki przemysłowej, wypracował technologię recyklingu złomu elektronicznego. Na zlecenie Sejmu RP opracował rozprawę: „Produkcja paliw płynnych na bazie węgli kamiennych”.

Osiągnięcia profesora są imponujące. Współpracował z wieloma resortowymi instytutami i uczelniami (Zabrze, Berlin, Wurzburg), był członkiem Komitetu Karbochemii PAN, Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, ekspertem UNIDO. Za działalność zawodową został uhonorowany wieloma odznaczeniami regionalnymi, resortowymi oraz państwowymi.